Хто поїде в “Артек” Таке оздоровлення стало можливим завдяки державним і місцевим програмам, а також – міжнародній співпраці.
Причому відпочиватимуть ці діти у найкращих таборах. Зокрема понад 14 тис. з них зможуть відвідати державний табір “Артек”. На це з держбюджету виділено 315 млн грн. У цьому таборі серед найбільших переваг називають сучасний медичний центр та доступність для дітей з інвалідністю. “Ми очікуємо, що орієнтовно більше 10 тисяч дітей зможуть відпочити за програмою “єОздоровлення”. Малозабезпечені родини зможуть на своїх дітей отримати по 15 тисяч 890 гривень і самостійно придбати путівки”, – зазначила в ефірі телемарафону народний депутат, голова підкомітету з питань державної молодіжної політики комітету Верховної Ради з питань молоді та спорту Ірина Борзова. Окремо слід зазначити, що за програмою “єОздоровлення” зможуть відпочити у літніх таборах діти з багатодітних родин, малозабезпечених, та родини, які мають дітей з інвалідністю, зокрема, і з прифронтових регіонів. На відпочинок кожної дитини такі родини зможуть отримати від держави 15890 грн грн для придбання путівок.
Окрім того, держава надасть путівки в “Артек” для тих, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. Це діти-сироти, діти позбавлені батьківського піклування; діти учасників бойових дій; діти загиблих захисників України; діти, які проживають в населених пунктах на лінії зіткнення, діти з інвалідністю, здатні до самообслуговування та інші.
За словами народного депутата, зокрема, в рамках програми “Пліч-о-Пліч” діти з Херсонської та Сумської областей відвідали Рівненьку область, інша група дітей їздила в Ригу – ця ініціатива реалізовується у співпраці Міністерства соціальної політики з посольством Латвії.
Загалом міжнародні партнери посприяли тому, що орієнтовно 50 тис. українських дітей зможуть відпочити за кордоном за кошти приймаючої сторони.
Також, за словами депутата, десятки тисяч дітей зможуть відпочити завдяки регіональним програмам. “Наш пріоритет – це діти з найвразливіших категорій: сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти загиблих захисників та ветеранів, діти з прифронтових територій та діти внутрішньо переміщених осіб”, – зауважила вона. Як придбати безкоштовну путівку Для того, щоб отримати путівку на відпочинок своєї дитини, батькам слід звернутися до Центру соціального захисту населення в громаді, де проживає дитина, управлінь освіти та регіональних підрозділів ветеранської політики.
Вся інформація щодо державних програм підтримки доступна на сайті Міністерства соціальної політики.
В межах проєкту “єОздоровлення” діти з інвалідністю з малозабезпечених сімей, які здатні до самообслуговування, мають право отримати путівку до закладу оздоровлення і відпочити за державні кошти.
Щоб скористатися такою можливістю, необхідно здійснити кілька кроків:
– батьки мають отримати сповіщення про це в “Дії”, застосунку Приватбанку або від працівників соціального захисту;
– їм потрібно відкрити картку зі спеціальним режимом використання для програми “єОздоровлення” у відділенні Приватбанку;
– гроші надійдуть на картку – 15 тисяч 890 гривень на одну дитину, їх нараховують на кожну дитину в сім’ї віком від 7 до 18 років;
– батьки мають обрати заклад зі списку тих, що долучилися до програми (інформація є на сайті Міністерств соціальної політики);
– звернутися до керівника обраного закладу, щоб він/вона надали згоду і підтвердили, щоможутьприйняти дитину (має бути зазначений строк перебування дитини в закладі і повна вартість путівки). Якщо немаєзворотного зв’язку протягом декількох днів – зверніться повторно за контактами, вказаними на його сторінці закладу;
– оплатити відпочинок для дітей потрібно після їхнього прибуття на відпочинок – загалом гроші на путівку потрібно витратити до грудня поточного року.
Торік за програмою “єОздоровлення” відпочили орієнтовно 5 тисяч дітей.
Під час відпочинку й оздоровлення діти мають отримувати якісне харчування та мати відповідні умови проживання. Це контролює Держпродспоживслужба – її регіональні підрозділі проводять моніторингові перевірки на місцях. “Хочу звернути увагу батьків, коли вони вибирають табір відпочинку для дітей, інформацію про заклад можна дізнатися в Державному реєстрі майнових об’єктів закладів відпочинку та оздоровлення для дітей. Цей реєстр наразі містить інформацію про 185 таборів. Батьки можуть подивитись, яка цінова політика, форма власності закладу, чи доступний він для дітей з інвалідністю. Також там міститься важлива інформація про те, чи проходив заклад державну атестацію, яку має категорію, чи має ліцензію на оздоровлення”,- пояснила Борзова. До слова, цьогоріч відпочинок у літніх таборах в Україні коштує від 10 до 30 тис. грн, залежно від регіону та умов проживання. А путівки до закордонних таборів коштують від 430 до 1500 євро за 10-12 днів. Безпечний відпочинок У Держпродспоживслужбі дали поради батькам щодо безпечного відпочинку дітей в оздоровчих закладах.
Під час дії воєнного стану остаточне рішення про дозвіл функціонування дитячого закладу оздоровлення та відпочинку в конкретному регіоні ухвалює місцева військова адміністрація на основі:
– результатів обстеження об’єкта (комісією, створеною органами виконавчої влади за участю фахівців Держпродспоживслужби);
– наявності укриття (або доступу до нього);
– забезпечення медичного супроводу;
– безпекової ситуації у регіоні.
Без відповідного дозволу жоден табір не має права приймати дітей.
Під час замовлення путівки необхідно:
– дізнатися повну назву суб’єкта господарювання, юридичну та фактичну адресу табору;
– ознайомитися із статутом дитячого закладу оздоровлення та відпочинку, правилами перебування дитини у закладі, змістом освітніх, оздоровчих, медичних програм або програм відпочинку, в яких братиме участь дитина;
– переконатися, що заклад включений до Державного реєстру майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей і має атестацію дитячих закладів оздоровлення та відпочинку з присвоєння категорії.
Окрім того, варто дізнатися у військовій адміністрації області, де розташований заклад оздоровлення та відпочинку, чи отримав обраний вами табір дозвіл на роботу в 2025 році.
Санітарно-гігієнічні умови:
– у закладі мають бути проведені дезінфекція, дератизація, дезінсекція;
– персонал повинен пройти спеціальну підготовку та бути атестованими відповідно до нормативів;
– у кожного співробітника закладу має бути документ про проходження обов’язкового медогляду, який дає право працювати з дітьми.
Для того, щоб дитину прийняли у таборі, у неї повинна бути медична довідка встановленого зразка, затвердженого МОЗ. За наявності хронічних захворювань, алергії або інших особливостей, слід повідомити вихователя та медпрацівника табору.
Галина Гірак
Літній відпочинок дітей: хто може оздоровитися за рахунок держави
