Китайські інвестори значно зменшили фінансування російських проєктів після початку повномасштабної війни проти України. Обсяг інвестицій з 1,2 мільярда доларів на рік в середньому з 2011 по 2018 роки впав до 400 мільйонів доларів у 2022-2023 роках. Це вказується в звіті Інституту економік, що розвиваються, Банку Фінляндії (BOFIT).
Загальний тренд світового скорочення іноземних інвестицій в реальний сектор економіки Росії зменшився на 57% за три роки війни. За даними Центробанку Росії, з 497,7 мільярда доларів на початку 2022 року залишилося лише 216 мільярдів доларів – мінімум з 2009 року.
Навіть попри заяви президента РФ Володимира Путіна про “безпрецедентне партнерство” з Китаєм, китайські інвестори не поспішають заміняти західних. Китай заборонив своїм компаніям вкладатися у нафтогазовий сектор Росії, а автоконцерни відмовилися будувати заводи. Останній великий китайський інвестпроєкт у нафтову галузь Росії ($360 мільйонів від Sinopec) датується 2021 роком.
Експерти вважають, що Росія має погану репутацію серед китайських інвесторів через відсутність правової визначеності, гарантій захисту активів і складнощів з локалізацією виробництв. У той час, як Китай побудував свій перший глибоководний порт у Перу, який стане ключовим хабом для постачання китайських товарів на континент та імпорту ресурсів до Китаю.
Також варто зазначити, що Путін попросив Сі Цзіньпіна побудувати заводи в Росії.
Китай утричі скоротив інвестиції в Росію
